Outdoor Nationals


 

 

2020 TSNZ Outdoor Nationals

To be held the week of 22nd - 29th February, Tokoroa.


Actual dates and programme are still to be confirmed,
but note that this is a week later than previously published due to range availability.

 


 

 2019 Outdoor Nationals
18th - 23rd February, Christchurch

 

Click here for 2019 Outdoor Nationals RESULTS

 

 

Congratulations to all the winners at the 2019 TSNZ Outdoor Nationals, and to those who have now represented NZ or their Island for the first time.
Many thanks to North Canterbury Association for hosting the event, and to all the volunteers who pulled together to make it all happen.

 

NZ New Reps.jpg
New NZ Reps
Gavin Riddle, Shane Kingston,
Shania Harrison-Lee

 

Island New Reps.jpg
New Inter-Island Reps
Peter Boerlage (S), Jim Dann (N), Gavin Riddle (N), Piper Benbow (S), Shania Harrison-Lee (S), Alastair Crosland (S)

 

NZ New Juniors.jpg
New Junior Reps
Shaun Jeffery, Aidan Lynch,
Shania Harrison-Lee

 

NZ New Women.jpg
New Womens Rep
Shania Harrison-Lee

 

Graded _ Vets.jpg
Graded Matches - Veterans
Grant Taylor (3rd), Jim Dann (1st),
Russell Henshaw (2nd)

 

Graded _ D.jpg
Graded Matches - D Grade
Rachel Olliver (2nd), Shaun Jeffery (1st),
Samantha Whitcombe (3rd)

 

Graded _ C.jpg
Graded Matches - C Grade 
Shane Kingston (2nd), Shania Harrison-Lee (1st), Meaghan Reesby (3rd)

 

Graded _ B.jpg
Graded Matches - B Grade
Russell Henshaw (2nd), Jim Dann (1st)
Jess Burgess-Smith (3rd) not present

 

Graded _ A.jpg
Graded Matches - A Grade
Andrew Sevelj (2nd), Denva Wren (3rd)
Helen Freiman (1st) not present

 

Bench.jpg
Benchrest
Russell Henshaw (3rd), Peter Robinson (1st)
Graeme Smith (2nd) not present

 

Bench and Prone.jpg
Benchrest & Prone Aggregate
Russell Henshaw (1st) receiving Dudley Jarman Memorial Trophy from Peter Robinson

 

Aggregate _ Junior.jpg
Aggregate - Junior
Shania Harrison-Lee

 

Aggregate _ D.jpg
Aggregate - D Grade
Shaun Jeffery

 

Aggregate _ C.jpg
Aggregate - C Grade
Shania Harrison-Lee

 

Aggregate _ B.jpg
Aggregate - B Grade
Jim Dann

 

Aggregate _ A.jpg
Aggregate - A Grade
Owen Bennett

 

Nats Women Junior 1st.jpg
National Champs -
Junior Women

Jess Burgess-Smith (1st)

 

Nats Women Junior.jpg
National Champs - Junior Women
Meaghan Reesby (3rd), Shania Harrison-Lee (2nd)
 

 

Nats Women 2nd.jpg
National Champs - Women
Jess Burgess-Smith (2nd)
Sally Johnston (1st) not present

 

Nats Women 3rd.jpg
National Champs - Women
Susannah Smith (3rd)

 

Nats Men Qual.jpg
National Champs - Men
Qualifying

David Wright (1st)

 

 

Nats Men Final.jpg
National Champs - Men - FINAL
Owen Bennett (2nd), Gavin Riddle (1st),
David Wright (3rd)

 

 

Nats Men Junior.jpg
National Champs - Junior Men
Shaun Jeffery (2nd), Lachie McNair (1st),
Aidan Lynch (3rd)

 

 

Island captains.jpg
Winning North Island Captain Owen Bennett receiving Inter-Island Tray from
South Island Captain Denva Wren

 

 

Island top score.jpg
Top Score Island Match
Owen Bennett - 610.8

 

Assn Teams _ Aus.jpg
Associaton Match - Top Score - Australia
Andrew Selvej, Susannah Smith,
Daniel Croatto

 

Assn Teams _ Manawatu.jpg
Association Match - Top Association
Manawatu
Martin Hunt, Meaghan Reesby, David Green

 

Aus vs NZ Aus team.jpg
NZ vs Australia Teams Match - Winners - Australia
David Wright (Manager), Andrew Sevelj, Maris Taylor, Daniel Croatto, David Clifton, Susannah Smith

 

3P Women.jpg
3P - Women
Kate Campbell (2nd), Jess Burgess-Smith (1st),
Denva Wren (3rd)

 

3P _ Men.jpg
3P - Men
Adrian Balck (2nd), Owen Bennett (1st),
Ian McFetridge (3rd)

 

3P Women Junior.jpg
3P - Junior Women
Kate Campbell (2nd), Jess Burgess-Smith (1st), Meaghan Reesby (3rd)

 

3P Men Junior.jpg
3P - Junior Men
Aidan Lynch (2nd), Shaun Jeffery (1st)

 

 


Aus vs NZ  teams.jpg
NZ vs Australia Teams - 2019 Inaugural Match
David Clifton (Aus), Martin Hunt (NZ), Maris Taylor (Aus), Gavin Riddle (NZ), Kirsten Birrell (NZ),
Susannah Smith (Aus), Helen Freiman (NZ), Andrew Sevelj (Aus), Owen Bennett (NZ), Daniel Croatto (Aus)