North vs South Interisland Match


North vs South 2019

16th-18th August, Keene Range, Petone, Lower Hutt
 

The final event at North vs South was the Derby Match, always an interesting event with results kept under wraps until the Dinner. 
Congratulations to the winning team The Hopefuls, and the winners of the Best Name award, Olly's Wallys.

 

The weekend concluded with the Dinner and Presentations at the Petone Club.   
Well done to all those who top-scored, and who qualified for NZ teams,
and a special mention to those shooters who respresented their Island or NZ for the first time at this event. 
Photos will be added soon.

 

Many thanks to Hutt Valley Association for organising and managing the 2019 North vs South match,
and to all the willing helpers who were there over the weekend. 


 

 

The NZ teams scores will be set against the UK Home Counties scores to be received in January 2020.

 

 

 

All the shooters not in any of the NZ Teams are now in the five Derby teams, to shoot on Sunday afternoon.

 

 

Well done to the following shooters who are in the 2019 New Zealand Open Team:

Shania Harrison-Lee (Captain)
Ralph Small
Ryan Taylor
Tony Beaver
Martin Hunt
Kirsten Birrell
Gordon Wright
Rachel McLaren
Regan Cowe
Denva Wren
Roy Herbison
Katrina Quigley
Rory McLeod
Darryn Quigley
Wade Mace
Tony Black
Grant Taylor
Val Wadsworth
Jack Cavanagh
Owen Bennett
Samantha Riddle
Amelia Hughson

 

Congratulations to the
North Island Open team
for the win in the  2019 North vs South

 

 

 

 Well done to the following shooters who are in the 2019 New Zealand Men's Team:

Ryan Taylor
Ralph Small
Rory McLeod
Martin Hunt
Tony Beaver
Roy Herbison
Owen Bennett
Steve McArthur
Jonathan Gill
Regan Cowe
Grant Taylor
Wade Mace

 

Congratulations to the
North Island Men's Team for the win in the inaugural
Men's Team event at North vs South

 

 

 

 

Well done to the following shooters who are in the 2019 New Zealand Teams:

 

NZ Junior Team

Shania Harrison-Lee
Stephanie McNair
Sarah Reesby
Emma Smith
Cole Haden
Shaun Jeffery
Abby Pierce
Jess Burgess-Smith
Piper Benbow
Aidan Lynch
Liam McDonald
Katherine Butt

NZ Veterans' Team

Val Wadsworth
Martin Fleming
David Baigent
Ross Mason
Jim Dann
Max Kinsey
Doug Gibson
Colin Taylor
Trevor Smith
Jeanette Kinsey
Lindsay Horne
Stuart Murray

NZ Women’s Team

Rebecca Gibbs
Fiona Spence
Shania Harrison-Lee
Amelia Hughson
Meredith Ackrill
Denva Wren
Kirsten Birrell
Tania Boerlage
Rachel McLaren
Jeanette Kinsey
Samantha Riddle
Jess Burgess-Smith

 


Congratulations to the
North Island Women's Team
for their North vs South win.

 

 

Congratulations to the
North Island Juniors
and the
South Island Veterans
for their wins at North vs South

 

 

North vs South Teams 2019

 

south juniors.jpg
South Island Juniors

 

north juniors.jpg
North Island Juniors

 

south veterans 2.jpg
South Island Veterans

 

north veterans.jpg
North Island Veterans

 

south men.jpg
South Island Men

 

north men.jpg
North Island Men

 

south women.jpg
South Island Women

 

north women.jpg
North Island Women

 

south open.jpg
South Island Open

 

north open.jpg
North Island Open

 

 

 


Updates for North vs South will be added to the NEWS section on the homepage of the website during the weekend. 
At the end of the event all results etc will be added to this page.


 

Team selection notification and match information was emailed out to shooters on Wednesday 10th July,
to shooters who will be competing, or who will be On Call,
at the 2019 Inter-Island North vs South match
in Petone, Lower Hutt on 16 - 18 August.

 

Congratulations to those who have qualified for team selection,
especially if it is the first time you have been chosen to represent your Island.

 

 

 

 Note that the teams above may change if shooters withdraw. 
If this does happen the shooters who have been affected by the change (ie those in the Emergency or On Call lists) will be emailed to advise them of their new status.

 

 

 

Note that the lists may be updated if shooters withdraw from any teams.  There is a date and time at the top of the page to show you which version you have.


Hutt Valley Association have now advised the MOTELS that they will be arranging TRANSPORT for shooters and gear to and from the Keene Range. 
Anyone who stays at these locations will be able to request transport, however shooters who choose to stay elsewhere will need to organise their own transport.  
Note that for the first time this year, the Host Association is not responsible for Motel bookings.  

The DINNER, photos and presentatons will be held at the Petone Club, 47 Udy St, Petone.
 

 

Ranking lists are updated after each weekend of Champs shooting, of course this can only be done once the match organisers have sent their results in to the Office.  
You can check the date at the top of the Ranking List to see when it was last updated.

 

Thanks to everyone who has contacted the Office for amendments to the North vs South Nominations list.  The updated list is below:


 

 


North vs South Explained

29.jpg

68.jpg

16.jpg

7.jpg

Interisland NZ pocket.jpg


 

Teams of shooters are selected for North Island and South Island teams based on Championship scores shot between April and June each year.  For North Islanders this is based on the average out of 100 of their FOUR best scores, while for South Islanders it is from their THREE best scores.

The RANKING LIST from the TSNZ Office gives the current ranking for all shooters who have nominated for North/South.

TEAMS:
OPEN - 20 members plus 2 emergencies
WOMEN - 15 members plus 2 emergencies
MEN - 15 members plus 2 emergencies (for the first time in 2019)
JUNIOR - 10 members plus 2 emergencies
VETERAN - 10 members plus 2 emergencies


SELECTION:

Some places in each team are awarded automatically based on the Ranking List.  These are 15 for the Open team, 11 for the Women's and Men's Teams, 7 for the Juniors and Veterans Teams.

An Island Selection Panel of three (who have been appointed at the previous TSNZ AGM) confirm the automatic selections and then select the remaining members from the full list of nominees.  They can consider nominees who have not shot 3 Championships for South Island and 4 Championships for North Island if they feel this is warranted.

Shooters who have been selected for the Teams are advised of their success by early July, and will then receive full information on the match and what is expected of them.

 

THE MATCH:

Each Team and Island has a Manager who makes sure their teams know all they need to in advance of the match, and are present during the weekend.  On the Friday night the Manager will introduce his/her team along with their years of representation and will present the Island datebars. During the Saturday match the Manager will make sure everyone is ready on time, will check targets and be the liaison for any protests, and at the Dinner will make sure everyone is present (and well presented) at the team photos.

On the Saturday all teams shoot shoulder to shoulder and will shoot one ten-shot, one twenty-shot, and then one ten-shot match.   Separate matches are shot for each team a shooter has qualified for - for example a shooter in both the Junior and Open teams will have to shoot eveything twice.  Those who rank in the top of each team qualify for their respective New Zealand Team(s), and then shoot on the Sunday in a Postal Match against the UK Home Counties.  Shooters who do not make the NZ teams also shoot on the Sunday in the Derby Match, where teams have been drawn from their ranking on the previous day.  There is often a Manager's match too, where the team managers have to borrow all the gear they need.

The event concludes with an Awards Dinner, which is a formal event and includes presentation of trophies and NZ pockets and datebars, and photographs of all teams.  The dress code for all team members is black trousers/skirt, white shirt/top, and black blazer/jacket.  

 

 

Past North vs South Results

 

 


North vs South 2018

 

 

Nth Sth 2018 38 _ Open BSA.jpg
BSA Shield & Medal
Top Open Inter-Island Score
Denva Wren

 

 

Nth Sth 2018 37 _ Open Ross.jpg
Ross Shield - Open Teams
Winning North Captain Martin Hunt (l),
South Captain Regan Cowe (f)

 

 

Nth Sth 2018 39 _ Open Hudson.jpg
Hudson Trophy
Top Open Aggregate Score
Ryan Taylor

 

Nth Sth 2018 40 _ Open Island Reps.jpg
New Open Island Representatives
 

 

 

Nth Sth 2018 41 _ Open NZ Reps.jpg
New Open NZ Representatives

 

Nth Sth 2018 42 _ Open NZ.jpg
2018 NZ OPEN TEAM

 

Nth Sth 2018 25 _ Women Craig Shield.jpg
Craig Shield - Womens Teams
South Captain Mary Goodwin (l)
Winning North Captain Janet Hunt (r)

 

Nth Sth 2018 26 _ Women MacDowall.jpg
MacDowell Cup
Top Women's North Island Score
Samantha Riddle 

 

Nth Sth 2018 27 _ Women LE Taylor.jpg
RE Taylor Cup
Top Women's South Island Score
Lanelle McArthur

 

Nth Sth 2018 28 _ Women Hooper Lee.jpg
RE Taylor Cup
Top Women's South Island Score
Lanelle McArthur
Nth Sth 2018 29 _ Women Hooper Lee.jpg
Betty Hooper Memorial Trophy
Top NZ Women's Team Score
Rachel McLaren
Nth Sth 2018 31 _ Women NZ Reps.jpg
New Women NZ Representatives
 
Nth Sth 2018 30 _ Women Island Reps.jpg
New Women Island Representatives
 
Nth Sth 2018 32 _ Women NZ.jpg
2018 NZ WOMEN'S TEAM
Nth Sth 2018 14 _ Junior NZSRA Cup.jpg
NZSRA Junior Cup - Junior Teams
North Captain Samantha Riddle (l)
Winning South Captain Lanelle McArthur (r)

 

Nth Sth 2018 14 _ Junior Nan Barlow.jpg
Nan Barlow Memorial Cup
Top Junior Inter-Island Score
Greg Bengston

 

Nth Sth 2018 15 _ Junior Marchant.jpg
Marchant Trophy
Top Junior Aggregate Score
Greg Bengston

 

Nth Sth 2018 16 _ Junior Nth Reps.jpg
New Junior North Island Representatives

 

Nth Sth 2018 17 _ Junior Sth Reps.jpg
New Junior South Island Representatives

 

Nth Sth 2018 24 _ Junior NZ.jpg
2018 NZ JUNIOR TEAM

 

Nth Sth 2018 18 _ Junior Cameron.jpg

 

Nth Sth 2018 19 _ Junior Emily.jpg

 

Nth Sth 2018 20 _ Junior Greg.jpg

 

Nth Sth 2018 21 _ Junior Jordan.jpg

 

Nth Sth 2018 22 _ Junior Katherine.jpg

 

Nth Sth 2018 23 _ Junior Shania.jpg

 

New Junior NZ Representatives

 

Nth Sth 2018 33 _ Vets Rhodes.jpg
Rhodes Scroll - Veterans Teams
South Island Captain Val Wadsworth (l)
Winning North Island Captain Ralph Small (r)

 

Nth Sth 2018 34 _ Vets Lissington.jpg
Lissington Trophy
Top Veterans Inter-Island Score
Peter Neilson

 
Nth Sth 2018 35 _ Vets NZ Reps.jpg
New Veterans NZ Representatives
Nth Sth 2018 36 _ Vets NZ.jpg
2018 VETERANS NZ TEAM

 

Nth Sth 2018 43 _ Derby Gardiner.jpg
Gardiner Shield
Top Score Derby Team
Martin Hunt
Nth Sth 2018 44 _ Derby Team.jpg
Winning Derby Team
Damn Sure to Rise
 

 

 

On Saturday 18th August the Veterans and Junior matches started out the day at 8.30am, then followed by the Women’s Team around 12.00.  The day finished up with the Open Teams shooting from 2.30.  

The event continued on Sunday 19th August, with the NZ Teams shooting first to post scores against the UK's Home Counties teams (who shoot later this year), and then the Derby Teams and Managers shoots took place.

The 2018 Inter-Island match concluded with presentations and dinner on the Sunday night.

 

Congratulations to the SOUTH ISLAND JUNIORS who took the win this year with 3867.158 to the North Island’s 3853.149. 

The NZ Junior Team is Greg Bengston, Lanelle McArthur, Piper Benbow, Jordan Erskine, Katherine Butt, Samantha Riddle, Shania Harrison-Lee, Sarah Reesby, Cameron Gibbons, Emily Hammond, Julian Craib and Kate Campbell.

 

Results for the Veterans were reversed, with the NORTH ISLAND VETERANS winning with 3912.185, to the South Island’s 3874.153.

The NZ Veterans Team members are Peter Neilson, Ralph Small, Grant Taylor, Rober Dalzell, Doug Gibson, Ann Harris, Lindsay Horne, Gary Cuff, Bill Stevenson, David Baigent, Jeanette Kinsey and Murray Reeves.

 

The Women’s match was a close one, with only 9 points between the two.  The NORTH ISLAND WOMEN took first place with 5844.294 to the South Island’s 5835.281.

The NZ Women’s Team is Lanelle McArthur, Samantha Riddle, Meredith Ackrill, Fiona Spence, Denva Wren, Tania Boerlage, Shania Harrison-Lee, Rachel McLaren, Kirsten Birrell, Emily Hammond, Ann Harris and Michaela Smith.

 

And finally, congratulations to the NORTH ISLAND OPEN Team who won with a commanding lead of 7844.440 to the South Island’s 7779.360.

The NZ Open Team is Denva Wren, Lanelle McArthur, Roy Herbison, Regan Cowe, Tony Beaver, Ryan Taylor, Rory McLeod, Amelia Hughson, Janet Hunt, Katrina Quigley, Chris Harrison, Owen Bennett, Peter McCallum, Neil Kinsey, Gavin Riddle, Grant Taylor, Sam Vincent, Bruce Cameron, Jason Cameron, Conan Griffin, Ralph Small and Jamie Bonis.